• ankaradiksiyon.com

Hazır Videolarla Diksiyon Eğitimi Olur Mu?

Günümüzde pek çok nokta, maliyet ve uygulanabilirlik açısından video üzerinden eğitime ağırlık veriyor. Diksiyon da bunlar arasında yerini aldı... Alıyor!


Peki, önceden hazırlanmış bir video ile diksiyonunuzu ne kadar geliştirebilirsiniz? Bu yazımızda soruya yanıt arıyoruz.Ankara Diksiyon 2021

Öncelikle, "Diksiyon nedir?" sorusuna özet bir yanıt verelim. Diksiyon, kelimeleri doğru telaffuz ederek; kendinizi karşınızdaki kişi ya da kişilere en doğru şekilde aktarabilmektir. Kısaca Diksiyon, doğru konuşmaktır.


Elbette, beden dilini de katarak! Mimik ve jestlerden uzak bir konuşma doğru değildir.
Peki, bu çalışmada kelimeleri doğru telaffuz ettiğimizin kontrolü nasıl gerçekleşecek? Hazır bir video üzerinden hangi harf ya da kelimede hatamız olduğunu kim, ne şekilde, hangi aralıkta kontrol edecek?


Ana hedefi konuşmayı olması gereken noktaya ulaştırmak olan bir diksiyon eğitiminde, kişinin nerelerde hata yaptığını duyma ihtimali %9'dan düşükken; bir rehbere ihtiyaç yok mu? Kişi, kendi hatalarının yüksek seviyede farkında ise... Eğitime ne gerek var? Bir diksiyon kitabı alır ve kendinizi geliştirirsiniz.


Diğer yandan, zaman planı konusunda problem yaşayan kişilerin "Sonradan izlenebilen" videolarla bilgi sağlaması elbette faydalı. Ancak günün sonunda beceri hedefine ulaşmaları, saydığımız sebeplerden dolayı pek mümkün değil. Bir belge için zaman harcamak, doğru kullanılmayan zamanı boşa harcamakla eşdeğer.

Sizi duyan, gözlemleyen, hangi noktalarda hatanız olduğunu hızlı şekilde tespit ederek; doğru teknikleri uygulamanızı sağlayacak uzman eğitici ile çalışmadığınız sürece... Bilgiye sahip olur, ancak beceri elde edemezsiniz.


Kaldı ki; yüz yüze eğitimlerimizde dahi sıklıkla gözlemlediğimiz "Diksiyon disiplinine uyum" süreci bile başlı başına zorlu geçer. Kişiler, alışıldık konuşma yöntemlerini değiştirmek için yalnızca eğitim gününde değil... Devam eden her gün belirli egzersizleri yapmak zorundadır. Aksi halde gelişim mümkün değildir.


Yüz yüze eğitimlerimizde dahi başarı ve beceri edinimi bir emek ve gözlem gerektirirken... Hazır videolar üzerinden diksiyon eğitimi kararını size bırakıyoruz.


Umarız, diksiyon eğitiminde rehbere - hatta doğru bir rehbere - ihtiyaç olduğunu ifade edebilmişizdir.


2021 senesinde kendinize yatırım yaparak; konuşma kalitenizi arttırmak ve çevrenizle daha sağlıklı iletişim kurmak isterseniz, Ankara Diksiyon Grup Eğitimlerine katılabilirsiniz.


150'nin üzerinde kelime paylaştığımız instagram sayfamıza şuradan ulaşabilirsiniz:

www.instagram.com/ankaradiksiyon


Sağlıklı, huzurlu ve kendinize yatırım yaptığınız verimli bir yıl dileriz.Ankara Diksiyon
#diksiyon #diksiyoneğitimi #diksiyondersi #uzaktandiksiyon #onlinediksiyon #ankaradiksiyon
209 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör