top of page
  • Yazarın fotoğrafıankaradiksiyon.com

Okullarda ve Toplumda Diksiyon Eğitimi
Bir sunum, anlatı, paylaşım veya sosyal iletişimin merkezinde yer alan tüm sözlü eylemlerin etkinlik merkezinde Diksiyon yer alıyor. Üstelik, aynı başlık pek çok ilanın da olmazsa olmazı niteliğinde. Diksiyon, bir işe aday kişi için ana kriterler arasında olmasına rağmen; toplum bilinç ve bilgi düzeyi karşıdaki kişinin hangi seviyede olduğunun belirlenmesi için oldukça yetersiz.

Bu durumun başlıca sebepleri arasında; ilköğretim aşamasında müfredata bu hayati başlığı dahil etmememizle birlikte; etsek dahi alanında yeterli yetişmiş kişi olmadığından eğitim ihtiyacının karşılanamaması da yer alıyor. Toplam TRT bünyesinde kayıtlı sanatçı sayısı 1.000 seviyelerinde. Ve çoğu yapılan çalışmaların az sayıya inmesinden dolayı körelmiş durumda. Bu kişileri eğitim seferberliğine dahil etsek de… Yine tüm Türkiye geneli eğitimi sağlayabilecek sayıya ulaşmamız pek de mümkün değil.

Kaldı ki, her seslendirme veya spikerlik yapan kişi konu detaylarına hakimdir ve eğitim verebilir anlamını da taşımıyor. Bir kişi, seslendirme konusunda çok iyi olsa da eğitim bilimlerine hakim olmayabilir. Bu da gayet doğal bir durumdur. Her keman virtüözü, kemanın nasıl çalınması gerektiğini karşısındakine aktarabilir diye bir şey yok. Aynı durum diksiyon için de geçerli.

Peki, bunu toplum nezdinde nasıl sağlayabiliriz?

Diksiyon, güzel konuşma, Türkçenin doğru ve etkin kullanımı… Adına her ne dersek diyelim, görsel işitsel araçları etkin kullanarak kitlelere ulaşmalı ve TRT gibi kurumların doğru televizyon kanalını seçerek toplum farkındalığı oluşturmalıyız. Bugün, sosyokültürel erozyon ile birlikte “öyle konuşsak ne olacak” diyenlerin, bir sonraki aşamada iş bulmakta neden zorlandığının altında; yine bu konuşamama ve kendini aktaramama sorunu yatıyor.

Öyle ki; romantik ilişkilerin noktalanma sebepleri arasında dahi, kişinin bir şey söylemek isterken başka bir şey aktarması (iletişim) ve bunu aktarırken hatalı vurgu, tonlama yapması (diksiyon) gibi sebepler olduğuna inanıyorum.

Mümkün olan en kısa sürede bunu tesis etmeli ve ülkemizin başta iletişim kalitesini diksiyon ile destekleyerek her bir haneye ulaşmalıyız. Özellikle de gençlere!

İşte bu ve benzer sebeplerle; “askıda diksiyon” çalışmasını başlatmaya karar verdik. Çalışma sayesinde her ay Zoom vb bir uygulama üzerinden açılacak ÜCRETSİZ eğitim grupları ile ülkemizin gelişim yolculuğuna katkı sağlamak arzusundayız.

Elbette bunun tek bir kaynak ile olması pek de mümkün değil.

Eğer destek olmak ve eğitim seferberliğimizde “ben de varım” diyerek, maddi durumu ve imkânı Diksiyon Eğitimi almaya müsait olmayan kişilere ulaşmamızı siz de istiyorsanız; aşağıdaki adresten bu amacımızı gerçekleştirmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Çözümü devlet kademesinden beklemek yerine, sosyal inisiyatif alarak ilerlemek mümkün.

363 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page