top of page
  • Yazarın fotoğrafıankaradiksiyon.com

Diksiyon Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Diksiyon Teknikleri, günümüzde iş ve sosyal çevrede kendini ifade etmek isteyen bireylerin öncelikle gelişim maddeleri arasında yerini alıyor. Çalışmalar sayesinde, kişilerin kelimeleri doğru ve hakkıyla telaffuz etmelerinin yanında; doğal biçim gereği güven-öz güven ilişkisi de pekişmiş oluyor.


Çoğu kişi Ankara Diksiyon ile iletişime geçerek "çocuğum için diksiyon eğitimi istiyorum" diyor. Peki, bu tanım için doğru yaş aralığı ne olmalı?


Öncelikle, günümüz ergenlik döneminin geleneksel yaşa göre farklılık gösterdiğini söylemekte yarar var. 80 ve öncesi kuşak için yetişkinlik 16 yaş ve sonrasını kapsarken; bu günün gençlerine (yetiştiği kültür, coğrafi durum, imkanlar vb.) imkanlar doğrultusunda 12 yaş itibariyle başlıyor bile diyebiliriz.


Şan teknikleri söz konusu olduğunda 20 yaştan önce sese doğru bir teknik vermek gerektiği uzman görüşü olarak paylaşılıyor. Bu konuda bizim uzmanlığımız Diksiyon Teknikleri olmasından dolayı yorum yapmayı doğru görmüyoruz.


Peki, Diksiyon çalışmalarında doğru yaş nedir? Diksiyon Eğitimi söz konusu olduğunda bu yaş aralığında eğitmen yeterliliğinde ne aranmalıdır?
Pedagojik Donanım bu anlamda büyük önem taşıyor. Diksiyon Eğitmeni rolünü üstlenen kişinin, eğitim materyal çeşitliliğine drama teknikleri de ekleyebiliyor ve bu tekniklerin de uygulamaya müsait olması gerekiyor.


Diksiyon, özü itibariyle ciddi bir disiplindir ve sürekli tekrar gerektirir. Bu yaş aralığındaki kişilerin yaşamsal deneyimlerindeki hız düşünüldüğünde; gelişim süreçlerinin mümkün olandan daha hızlı ilerlemesi hedeflenebilir. Bu hedef, kişiyi günlük egzersiz takvimine uyum sağlamaktan ve yoğun çalışmadan uzaklaştırabileceği gibi... Diksiyonun faydası konusunda dahi soru işaretine sebep olabilir.


Bu sebeple, öncelikle aile içindeki gencin disiplin gerektiren çalışma yatkınlığının geçmiş deneyimleri ve o günün bakış açısı ile iyi gözlemlenmiş olması gerekir. Eğer genç birey genel itibariyle sıkılgan ve aceleci bir yapıya sahipse; süreç kendisi için kolay olmayacaktır.


Yine benzer bir sebeple dil, dudak, ağız egzersizlerini aksatma ve ilerlemeye esas olan çalışmalardan uzaklaşma riskini de barındırdığını ifade edelim.

Bugün, Ankara Diksiyon Grup Katılımcıları söz konusu olduğunda yaş aralık beklentimiz 16 yaş ve üzeri katılımcılar. Sebebi ise yukarıda ifade ettiğimiz temel hususlar.


Sayfamızda yazımızı okuyan ebeveynlere önerimiz, Diksiyon Gelişimi hedeflenen genç bireyin, öncelikle hane içinde bu "doğru Türkçeye" maruz kalarak duyum yolu ile öğreniminin başlaması; devam eden süreçte (1-2 yıl sonra) kulağı doğru Türkçe ile tanışık bireyin uzman çalışmalarına eşlik etmesidir.


Unutulmamalıdır ki; insan için en doğal öğrenim metodu konuya maruz bırakılmaktır. Davranışlarımızın kökeninde dahi sözle değil eylem tekrarları ile öğrenmek ve deneyimlemek esastır.


Yazımızın bu konuda soru işareti olan kişilere ışık tutmasını umarız. Eğer benzer bir sorunuz olursa, lütfen bizimle direkt iletişime geçiniz.


Kendinize, Türkçenize, algınıza ve zihninize çok iyi bakın!


Bizi instagram'da takip edin:


1.361 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page