top of page
  • Yazarın fotoğrafıankaradiksiyon.com

Günümüz ÖnceliğiYaşantımızda pek çok önem verdiğimiz nokta var…


Saksıdaki çiçeğimiz, evdeki kedimiz, her gün kafesine yem ve suyuna bakmak için yaklaştığımız kuşumuz, spor ayakkabımız, cep telefonumuz, akıllı saatimiz, otomobilimiz, evimizin duvarını renklendiren boyamız, bazen bir tuvalde sanata dönüşen resimlerimiz, yapboz merakımız, fitness yaklaşımımız, dans kursumuz, ailemiz, sevdiklerimiz, arkadaşlarımız, katıldığımız bir gezi veya gezi etkisi yapan fikir katılımları…


Tüm bu “önemli” listesinin içinde “ben” kavramını nereye, ne şekilde konumlandırıyorsak; yukarıda saydıklarım da gerçek anlamda bu kadar “önemli” oluyor.


Yakın zamanda kursiyerlerimden birine, “kendine 10 üzerinden kaç değer biçersin?” diye sorduğumda yanıt “5” ti. Fikirlere saygının, düşüncelere saygının ne kadar önemli olduğunu her defasında vurgulamaktan övünen ben… istemsiz şekilde “Nasıl..?” tepkisini vermenin içinde buldum kendimi. Bir insan, nasıl olur da kendini 10 birim içinde 5 değerde görebilirdi?
Benzer bir soruyu evcil hayvan, çok sevilen aile bireyi vb. bir başlık için sorduğumu var saydığımda; alacağım değer oranının en az “8” olacağına neredeyse eminim.

Öyleyse biz iç değerimizi neye göre belirliyoruz?

Bizim içinde bulunduğumuz ve değerler örüntüsü ile kurulu geçici gerçeklikteki yerimiz, neden dış etkenlerden daha düşük?


Öz itibariyle bu sebebin takdir edilmek, onaylanmak veya güven çemberi içinde bir sosyal yaşam olup olmaması ile beslendiğini düşünüyorum.

Eğer, yaşam içinde onaylanmıyor, takdir görmüyor ve size bir veya bir çok konuda güvenilmediğini hissediyorsanız; veya gerçekten bu durumu yaşıyorsanız, içsel değer oranınız, benlik kavramınız da buna paralel şekilde düşüş gösteriyor.

Şahsi önerim; çevreden onay, güven ilişkisi beklemeyi bir kenara bırakıp (çünkü büyük ihtimalle kendi güven eksikliklerinden size yansıtabilecekleri ürün ellerinde yoktur) kendi gerçekliğimizin ışığında önce küçük hedefler belirleyerek bunları sırasıyla gerçekleştirmek.


“Her sabah yürüyüş yapacağım!” veya “Artık beslenmeme daha dikkat edeceğim!” gibi küçük hedefler, içsel özgüven mekanizmanızda küçük de olsa son derece etkili onarım süreçleri başlatacaktır.


Siz de; bahsettiğim değer oranında kendinize alt puanlama yapanlar arasındaysanız, bir gününüzü güçlü yönlerinizi keşfetmek için yaşayın. Hangi konularda yetenek veya yetiniz olduğunu keşfedin. Bu bazen kişilerle iletişim gücü olabileceği gibi bazen de yazı, resim gibi sanat dalları da olabilir. Hatta siz belki de kağıt katlama sanatı konusunda uzman olabilirsiniz. Dünya üzerinde yaşayan her insanın, diğer yaşam paylaşanlardan daha iyi yaptığı bir şey mutlaka vardır. Hafta başı için bunu keşfedin, ve keşif yolculuğunuzu ulaşılabilir hedeflerdeki kurdeleye ulaşarak başlatın.

Haftanın sonunda göreceksiniz ki; çok daha huzurlu ve kendi değerinizi artmış şekilde, bilinç ve farkındalık çemberinizle karşılaşacak, ve iç dünyanızda da bu güzelliklerle karşılanacaksınız.


42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page