top of page
  • Yazarın fotoğrafıankaradiksiyon.com

Konuşma Hızı ve Diksiyon

Güncelleme tarihi: 15 Ağu 2019Ankara Diksiyon Konuşma Hızı

Hepimiz, gün içinde iletişim halindeyiz. Genel anlamda "hız" çağımızın en aranan kelimeleri sıralamasında başı çekiyor. İnternetimizin, otomobilimizin, işle ilgili süreçlerimizin hızlıca tamamlanmasını istiyoruz.


Belki de bu sebeple, konuşmamız da giderek hızlanıyor. Söylemek istediğimizi bir an evvel karşımızdaki kişi veya kişilere aktarma çabasındayız. Elbette, konuşma da bu "hıza" ayak uydurmaya çalışıyor.


Hemen söyle!

Çabuk ol!

Acele et!

Ve benzer kalıpları iletişim kalıplarımıza merkez nokta seçiyoruz.


Şu an okumaya başladığınız paragrafı da içerecek şekilde, sesli bir anlatı yapmaya başlayın. Yani..? Bu metni başa dönerek sesli şekilde okuyun. Okurken, hitabınızın doğal olduğundan mümkün olduğunca emin olmanız önemli. Bu okuma esnasında süreyi 1 dakikaya ayarlamanız ve sayacınızdan bildirim geldiğinde okumayı bitirip bitirmediğinizi kontrol etmenizde yarar var. Özellikle, bu bölüm toplamını; ortalama 170 kelimeye ayarladık. Sayacınız sona geldiğinde hala konuşuyorsanız yavaş, sayacınız bir üst paragrafın sonunda bulunan "nokta seçiyoruz" bölümünde ikaz verdiyse hızlı konuşuyorsunuz demektir. Dilerseniz, bu çalışma metnini fayda sağlamaları açısından arkadaşlarınızla link üzerinden de paylaşabilirsiniz. (Toplam 170 kelime) 


Gelelim detaylara...


Hız, dudakların hızıyla sınırlıdır! Dudaklarımızdan dakikada kaç kelime çıkabiliyorsa, sesli okumanın hızı da bu olacaktır.


Sesli okumada göz, seslendirilen sözcüklerden daha çok sözcük görür. Buna göz-ses uzaklığı denmektedir. Bu göz – ses uzaklığı 30 cm‘den fazla olmalıdır. Göz-ses uzaklığı uzun olan kimse satırın daha ilerideki sözcüklerini görüp kavrayacağından ötürü sesine daha iyi ton verebilir. 

Okunanı kavrayıp ifade edebilmek, konuşur gibi okumaya dayanır.


Peki, kolay dinlenir konuşma hızı nedir? Dikkati dağıtmayan, dinleyeni yormayan şekilde ama akıcı bir konuşmada dakikada 125 ila 175 sözcük kullanılır. Bir dakikada 125’in altında sözcük kullanıyorsanız yavaş, 175’in üstünde (İnternetteki kaynaklarda 160 olarak geçtiği yerler de var) sözcük konuşuyorsanız hızlı konuşuyorsunuz demektir.Konuşmanın hızına bilinçli olarak dikkat etmeyi gerektiren bir başka unsur ise ne anlattığımızdır. Zor kavranan, rakam, teknik bilgi, terim içeren bir konu hakkında konuşuyorsak hızımızı düşürmemiz gerekir. Herkesin bildiği kolay kavranabilen konularda ise üst sınıra yakın olacak derecede hızlı konuşabiliriz. 

Diğer paylaşımlarımız ve #diksiyon ile ilgili bilgi edinmek için bizi www.instagram.com/ankaradiksiyon hesabımızdan da takip edebilir, sonraki paylaşımlarımızdan haberdar olmak için; kayıt formu üzerinden sitemize abone olabilirsiniz.3.232 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page