• ankaradiksiyon.com

Türkçe, yazıldığı gibi okunur mu?

www.ankaradiksiyon.com


Ankara Diksiyon - Türkçe Yazıldığı Gibi Okunur Mu

Eminiz, pek çoğumuz bu sorunun yanıtı olarak "Türkçe, yazıldığı gibi okunur!" diyeceğiz. Bu bilgi, belleğimize ilkokul sıralarında işlendi ve reddetmeyi de saygısızlık olarak görenlerimiz oldukça fazla..!


Oysa, fonetik açısından yazıldığı gibi okunan bir dil değildir (diiildir). Ayrıca; bakacağız, oturacağız, gideceğiz, yiyeceğiniz, duracağınız yazar... Ancak, bakıcaaz, oturucaaz, gidiceez, yiyiceeniz, durucaanız deriz.

Neden?


Dilde akıcılık önemlidir. Bu akıcılığı sağlamak için de fonetik kurallarına uygun şekilde konuşmalıyız.


Ankara Diksiyon - Türkçe Yazıldığı Gibi Okunur Mu?

İlk olarak; "seksen" sözcüğünü ele alalım. İçinde 2 ayrı şekilde sesletilen "e" sesi var; ama aynı şekilde yazılıyor. Yani, "e" harflerinden ilki, ikincisinden daha kapalı söyleniyor. Türkçe bilmeyen biri, bu sözcüğü yazıldığı gibi okuyacak ve her iki "e" harfini de ince söyleyecektir.


Gelelim ince harflere... Büyük ihtimalle "iyi de bu sözcüklerin hepsi Türkçe kökenli değil ki!" dediğinizi duyar gibiyim. O zaman, şu konuda anlaşmamız gerekiyor: "Türk Dil Kurumu tarafından sözlüğe eklenen her bir kelime... Türkçedir!"

Mutabık mıyız?

O zaman devam edelim :)


Diyelim ki; dilimizi hiç bilmiyorsunuz. Yeni öğrenmeye başladınız (ah o ilkokul zamanlarımız) ve a harfi sizin için bildiğimiz "a" nın ötesine geçmiyor. Peki... Şu kelimeleri inceltme işareti olmadan okumayı dener misiniz? Kemal, Latif, Laf, İşaret, Katip, Zabit, Leyla...


Gördüğünüz gibi, aralarında ince okunuş gerektiren "a" harfleri olduğu gibi... Söylemde damakta oluşması gereken ince harflerimiz de mevcut.


Şimdi, "isabet, işaret, akıbet" sözcüklerini a harfini uzatmadan okumayı deneyin.

Size de tuhaf geldi mi? İşte bu ve benzer farklılıkları fark ettiğimizde; dilimizin yazıldığı şekilde okunmadığına bir kez daha emin olabilirsiniz.


Tüm dünya dillerinde olduğu gibi; Türkçe de yazımı ve söylemi farklı bir dildir ve genel tanımına "Diksiyon Kuralları" deriz.


Dilerseniz, yorum bölümünden konuya katkı sağlayabilirsiniz.


Tüm söylemleriniz, sizi mutluluğa götürsün!#diksiyon #seslendirme #türkçeyazıldığıgibiokunur #türkçe #ankaradiksiyon #diksiyoneğitimi #diksiyonkursu #diksiyonnedir1,927 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

11.00-20.00

ADRES

ÇANKAYA MERKEZ:
Birlik Mahallesi 393 Cadde 472 Sokak No:14
Çankaya - Ankara 


 

TELEFON

03129119595

Telefon Simge

TAKİP ET

  • Instagram - Gri Çember
  • Facebook - Gri Çember
  • Heyecan - Gri Çember
  • YouTube - Gri Çember

Resme Tıklayıp Mesajınızı Yazın

© 2018 Ankara Diksiyon 
Tüm yazılı ve görsel içerik, materyal, yayınlar; telif hakkı ile korunmaktadır. İzinsiz içerik paylaşımı yapmayınız.